REŠTAURÁCIA

Milí hostia, dovoľte aby sme sa Vám predstavili. Sme malá reštaurácia v malebnom turistickom mestečku Spišské Podhradie.

Ponúkame chutnú čerstvú kuchyňu zloženú z tradičných jedál, podnikových špecialít i klasických jedál ako pečené koleno, rebierka a viac, ktorú dopĺňa širší výber z pivnej ponuky aj nepasterizovaných pivných špeciálov a širokej ponuky nealko nápojov.

Okrem chutných jedál u nás nájdete dezerty, torty, osviežujúce zmrzlinové poháre, milkshaky, ľadové kávy.

Romantický výhľad na rozsvietený Spišský hrad je najkrajší za teplej letnej noci z našej zelenej letnej terasy priamo pred priestranným parkoviskom. V našich priestoroch je možné realizovať aj menšie oslavy ako krstiny, výročia a pod.

Na Vašu návštevu sa teší náš tím SPIŠSKYCH BRATRÍKOV !

Since 2016

U SPIŠSKÝCH BRATRÍKOV

Prečo názov U Spišských Bratríkov ?

Bratríci boli vojenské oddiely zložené z bývalých husitských bojovníkov, pôsobiaci na území Slovenska, Moravy, severného Rakúska a južného Poľska, kam v rokoch 1445 – 1467 priniesli nielen idey husitstva, ale aj plienenie kláštorov, mnohých feudálnych osídlení. Prepadávali mešťanov, obchodníkov, duchovných a neraz aj poddaných sedliakov, takže mali povesť skôr zbojníkov, než šíriteľov vznešených husitských ideí, ako sa im to neskôr pripisovalo.
Jadro bratríckeho vojska tvorili českí bojovníci, ktorí odišli z krajiny po porážke husitského hnutia v bitke pri Lipanoch. Bratrícke vojská najskôr vstúpili do služieb šľachticov či kapitánov ako bol napr. Fridrich z Ostrogu alebo Ján Jiskra z Brandýsa. V roku 1453 z jeho vojska dezertovalo a osamostatnilo sa množstvo bratríkov pod vedením Petra Aksamita, ktorý si zriadil svoje sídlo na hrade Plaveč. Obsadili alebo získali viaceré hrady, napr. Richnava, a vybudovali niekoľko poľných táborov napr. v Haligovciach, Chmeľove, Zelenej hore pri Hrabušiciach, Spišskej Teplici, Gajaroch a Vyšehrade v Turci, dobudovali tiež predhradie Spišského hradu, čím z neho vytvorili jeden z najväčších hradov v Strednej Európe.

Idey husitstva sa preniesli i do života v táboroch. Panovala v nich priam biblická atmosféra, z najudatnejších bojovníkov boli vyberaní velitelia, korisť sa delila rovnakým dielom pre všetkých. Do roku 1458 patrilo bratríkom tridsaťšesť táborov a hradných pevností a ich vojská mali 15 – 20 tisíc ozbrojených bojovníkov. Vojensky ovládali celé východné a sčasti i stredné Slovensko a predstavovali vážnu politickú a bojovú silu v dynasticko-magnátskych zápasoch v Uhorsku v druhej polovici 15. storočia.

PIVO SPIŠSKÝ HRAD